Fokker

Fokker byl holandský výrobce letadel pojmenovaný po svém zakladateli, Anthony Fokker. Společnost provozuje pod několika různými jmény, začíná v roce 1912 v Schwerin, Německu, se stěhuje do Nizozemska v roce 1919. Během své nejúspěšnější období v roce 1920 a 1930, to dominovala trhu civilního letectví. Fokker šel do bankrotu v roce 1996, a její operace byly prodány konkurenci.

Historie

Fokker v Německu

Ve věku 20 let, zatímco studuje v Německu, Anthony Fokker postavil svůj první letoun se Spin (Spider) -První holandský-postavené letadlo létat ve své rodné zemi. S využitím lepších příležitostí v Německu, se přestěhoval do Berlína, kde v roce 1912 založil svou první firmu, Fokker Aeroplanbau, později přešel do Görries předměstí právě jihozápadní Schwerinu, kde vznikla současná společnost, as Fokker Aviatik GmbH, na 12.února 1912.

Návrat do Nizozemska

V roce 1919, Fokker, díky velké sumy na daních (včetně 14,250,000 známek z příjmů-daně), [5], se vrátil k Nizozemsku a založil novou společnost poblíž Amsterdamu s podporou Steenkolen Handels Vereniging, nyní známý jako SHV Holdings. On si vybral jméno Nederlandse Vliegtuigenfabriek (holandský Aircraft Factory) skrýt značky Fokker kvůli jeho účasti WWI. I přes přísných podmínek odzbrojení v Versailleské smlouvě, Fokker nevrátil se domů s prázdnýma rukama. V roce 1919 uspořádal vývozní povolení a přinesl šest celých souprav náhradních dílů a na 180 typů letadel v rámci nizozemského-německé hranice, mezi nimi 117 Fokker C.I je, D.VII je a D.VIII je. Tato počáteční stock mu umožnilo zřídit obchod rychle. Po přemístění jeho společnosti, mnoho Fokker CI a C.IV vojenské letecké-letadla byly dodány do Ruska, Rumunska a stále utajované německého letectva. Úspěch přišel na komerčním trhu příliš, s rozvojem Fokker F.vii, high-okřídlená letadla schopen vzít na různé typy motorů. Fokker nadále navrhovat a stavět vojenská letadla, dodává letadla do nizozemského letectva. Zahraniční vojenské zákazníci nakonec zahrnuty Finsko, Švédsko, Dánsko, Norsko, Švýcarsko, Maďarsko a Itálie. Tyto země si koupil značné počty průzkumného letadla Fokker CV, které se staly hlavním úspěchem Fokker v druhé polovině 1920 a počátkem 1930.

1920 a 30s: období sláva Fokker

V roce 1920 vstoupil Fokker své kráse let, se stal největší světový výrobce letadla pozdní 1920. Jeho největším úspěchem byl 1925/3 m trimotor F.VIIa letadlo pro osobní dopravu, který byl používán 54 leteckých společností po celém světě a více než 40procentní podíl na americkém trhu v roce 1936. To rozdělilo na evropský trh s Junkers celokovový letadel, ale dominoval Američan trh až do příchodu Ford Trimotor který zkopírovali aerodynamické vlastnosti Fokker F.vii a Junkers konstrukční pojetí. Vážná rána do Fokker pověst přišel poté, co roku 1931 TWA letu 599 katastrofě v Kansasu, kdy vyšlo najevo, že srážka byla způsobena strukturální selhání způsobené dřeva hnilobou. Notre Dame legendární fotbalový trenér Knute Rockne byl mezi úmrtí, pobízet rozsáhlé média pokrytí a technické vyšetřování. V důsledku toho, všechny Fokkers byl založen v USA, spolu s mnoha jinými typy, které zkopírovány Fokker křídla. V roce 1923 Anthony Fokker stěhoval do Spojených států, kde v roce 1927 založil americkou pobočku své společnosti, Atlantic Aircraft Corporation, která byla přejmenována Fokker Aircraft Corporation of America. V roce 1930 tato společnost sloučila s General Motors Corporation a název společnosti se stává General Aviation Manufacturing Corporation, která podle pořadí se spojil s North American Aviation a byl zbaven GM v roce 1948. V roce 1931, nespokojený z toho, že naprosto podřízená GM řízení, Fokker odstoupil. Dne 23. prosince 1939 zemřel v New Yorku.

Aerospace

V roce 1967, Fokker začal skromný prostor divize stavební díly pro evropské satelity. Významný pokrok přišel v roce 1968, kdy Fokker vyvinul první holandskou satelit (dále ANS) společně s Philips a nizozemských univerzit. Poté následovalo druhé hlavní satelitní projekt, IRAS, úspěšně zahájen v roce 1983. Evropské kosmické agentury (ESA) v červnu 1974 s názvem konsorcium v čele s Erno - VFW-Fokker GmbH stavět natlakované moduly pro Spacelab. Následně, Fokker přispěl k mnoha evropských satelitních projektů, jakož i na raketě Ariane ve svých různých modelech. Spolu s ruským dodavatelem, oni vyvinuli obrovské padákového systému pro Ariane 5 posilovače rakety, jež by umožnila boostery k návratu na Zemi bezpečně a být znovu použity. Divize prostor stal se více a více nezávislých až těsně před Fokker bankrotu v roce 1996, to se stalo plně samostatná společnost, známá postupně jak Fokker prostoru a systémy, Fokker Space, a Dutch Space. Dne 1. ledna 2006, to bylo převzato EADS kosmická Transportation.

Fokker 50 Fokker 100 a Fokker 70

Po krátké a neúspěšné úsilí spolupráce s McDonnell Douglas v roce 1981, Fokker začal ambiciózní projekt na vývoj dva nové letouny souběžně. Fokker 50 měl být zcela modernizovanou verzi F-27, v Fokker 100 nové letadlo na bázi F-28. Ale náklady na vývoj bylo umožněno vymknou kontrole, skoro nutit Fokker z podnikání v roce 1987. Nizozemská vláda kauci ven s 212 miliony zlatých ale požadoval Fokker hledat "strategického partnera", British Aerospace a DASA byl jmenován nejpravděpodobnější kandidáty , Počáteční prodej Fokker 100 byly dobré, což vede Fokker začít vývoji na Fokker 70, menší verze F100, v roce 1991. Ale prodeje F70 byly pod očekáváním a F100 měl silné konkurenci ze strany společností Boeing a Airbus v té době. V roce 1992, po dlouhé a náročné procesu vyjednávání, Fokker podepsal dohodu s Dasa. To však nicméně řešit problémy Fokker, hlavně proto, že mateřská společnost Dáša je Daimler-Benz také musel vypořádat s vlastními organizačními problémy.

Úpadek

Dne 22. ledna 1996 se představenstvo společnosti Daimler-Benz se rozhodl zaměřit na své klíčové automobilové obchodní a řezané vazeb s Fokker. Další den v Amsterdamu soud prodloužil dočasnou ochranu věřitelů. Dne 15. března se společnost Fokker byl prohlášen konkurz. Tyto divize společnosti, která vyráběných dílů a prováděla údržbu a opravy byly převzaty Stork NV; to je nyní známé jako Stork Aerospace Group. Stork Fokker existuje udržet remarketing stávajícího letadla společnosti: oni obnovu a prodávat F50s a F100s, a převede několik F50s přepravovat letadla. Speciální projekty zahrnovaly vyvinutí varianty F50 Maritime Patrol a F100 Executive Jet. Pro tento projekt, Stork obdržel v roce 2005 "Aerospace Industry Award" v kategorii letecké přepravy z Flight International časopisu. Ostatní divize společnosti, které byly ziskové, pokračoval jako samostatné společnosti, jako Fokker prostoru (později Dutch Space) a Fokker řídicích systémů. V listopadu roku 2009, Stork Aerospace změnil svůj název na Fokker Aerospace Group. Od roku 2011 se Fokker Aerospace skupina změnila svůj název na Fokker Technologies. Čtyři jednotlivé obchodní jednotky v rámci Fokker Technologies vše nese jméno Fokker: Fokker Aerostructures Fokker Podvozek Fokker Elmo Fokker Služby Dřívější zařízení letadla Fokker u Schiphol byly rekonstruovány do Fokker Logistics Park. Jeden z bývalých nájemníků je Fokker Fokker Services. Mezitím, Rekkof letadla ("Fokker" zpět) se pokouší znovu výrobu Fokker XF70 a XF100, podporované dodavateli a leteckými společnostmi.

Slavný Fokker letadla a piloti


-V roce 1915, Fokker EI byl první "bojovník" zavádí do německého letectva, což vede k Fokker nákaze.
-Manfred von Richthofen (horní scoring WW1 eso) je spojena s all červenou Fokker Dr.I Triplane, alespoň pro některé ze svých 80 vítězství (1917 - 1918)
-Zavedení Fokker D.VII do německého letectva v roce 1918 revoluci v konstrukci letadla.
-V roce 1923, Oakley George Kelly a John Arthur Macready dokončila první non-stop let klenout severoamerickém kontinentu v Fokker T-2 Varianta Fokker F.IV.
-V roce 1927, Richard E. Byrd dokončil jeho trans-Atlantik let z New Yorku do Paříže v Fokker F.vii. Letoun byl pojmenován America.
-V roce 1928, Amelia Earhart, první žena k mouše přes Atlantik jako pasažér (od Newfoundland k malému velšského města Burry Port), učinil tak v Fokker F.vii pilotovaný Wilmer L. Stultz.
-V roce 1928, Charles Kingsford-Smith dokončil první trans-Pacifik letu v jiném F.VII, do Jižního kříže.
-Fokker S-14 Machtrainer byl jedním z prvních účelových jet cvičných letadel na světě (1951).
-Armáda Spojených států Parachute Team (The Golden rytíři) Přejít z F-27