Bydlení


Bydlení je prostě základ. Pro potkana znamená jeho "přístřešek" místo, které je jenom jeho, kam se může schovat, hrozí-li v okolí nějaké nebezpečí, kam se uchýlí, je-li už z toho všeho běhání okolo unaven. Je to místo, kde má vždy něco dobrého na zub, kde je dostatek vody na pití, kde je vždy pohodlně ustláno a kde může nerušeně snít o potkaním království a jogurtovém nebi.

Umístění

Potkaní příbytek, ať už je to klec, akvárium nebo terárium, by měl být postaven na takovém místě, kde nebude nikomu zavazet nebo vadit. Není nic Myšinechoršího, když vám někdo pořád posunuje s domkem tam a zpět. Potkan potřebuje mít ve svém domku zázemí a klid. Příbytek by tedy měl mít v domě stabilní místo, ze kterého se nebude přesouvat. Samozřejmě občasné odsunutí kvůli vysávání a znovuzasunutí nevadí. Potkan musí bezpečně vědět, kde jeho domek je. Brzy se naučí zdolat cestu z procházky zpět do svého obydlí. Rozhodujeme-li se, kam příbytek postavit, měly bychom mít na paměti několik nepříznivých faktorů:

Průvan

průvan potkanům velmi škodí. Je zdrojem mnoha nachlazení, která mohou přejít v chronické onemocnění. Nemůžeme-li jinak, je nasnadě praktické řešení. Jde-li o klec, obložte alespoň tři stěny (dvě boční a zadní) kartonem stejné velikosti jako je klec. Připevnit je karton možno koženými pásky (např. ze staré bundy) k mřížím. Potkani je časem zlikvidují, tak si udělejte zásobu. Dobré je sehnat i krabici o stejných rozměrech a jen vystřihnout nepotřebné stěny. Zbytek nasadit na klec a připevnit. Obecně doporučuji zateplit takto klec ve všech případech. V kleci je větší tma a tím i útulněji. Přesto se připravte na noční hlodání kartonu. Jde-li o akvárium, není průvan tolik zřetelný. Přesto pro lepší zatemnění doporučuji též karton z bočních stran a zadní strany akvária. Terárium se v tomto směru jeví jako nejlepší možnost. Je mnohdy téměř ze všech stran zakryto, průvan tedy nehrozí.


Prach

klec by zásadně neměla stát přímo na zemi. V mnoha případech to není úplně možné, přesto si můžete sami v letních parných dnech vyzkoušet, jak se žije asi 10 cm u země. Vzduch je těžký a plný prachu, zvláště v případě máte-li koberec. Prach v tomto podání může být zdrojem kýchání zvířat. Může zapříčinit i alergii. Doporučuji klece stavět na nízký stolek (možno i samozhotovení) nebo na nízkou bednu. Pro estetično překryjte podstavec kusem látky nebo ubrusem. Akvárium a terárium jsou proti prachu opět díky stěnám poměrně imunní. V případě terária záleží na propracování přední "průhledné" strany. Je-li tvořena jen pletivem, zvyšte polohu posazení.


Teplo

Ani jedna z možností bydlení se nesmí vyskytovat poblíž topení. Horko se v teráriu i akváriu pro svou horší vzdušnost ještě zvýší a vaši miláčkové mohou přijít k úpalu a na následky i zemřít. Klec se u topení taky nesmí vyskytovat. Takové teplo není pro potkany příjemné, dokonce je škodlivé. Potkani mají svůj vlastní kožich. Nemusíte se strachovat, že by jim jinde byla zima.


Světlo

Příliš světla není pro potkany příjemné. Doporučuji zabednit stěny kartonem z krabic, nejlépe na třech až čtyřech stranách (s výjimkou přední) - přední stranu můžete zakrýt např. do poloviny. Potkani budou ve svém živlu.


Slunce

Potkan není kočka ani pes, nerad se slunní a vyhřívá. Klec, akvárium nebo terárko nikdy neumísťujte na "letnění" na slunce. Potkani brzy dostanou úžeh a na následky mohou pojít.


Hluk

potkani slyší mnohem lépe než člověk. Člověk obecně slyší potkaní projevy jen v rozmezí pískotu při boji, páření, bolesti nebo zvuky, které vydávají mláďata. Ostatní potkaní "povídání" je sluchu člověka nedostupné. Potkan ale slyší mnohem víc a mnohokrát hlasitěji. Nikdy proto nestavte potkaní příbytek v místnosti blízko reproduktorů a televize. Nikdy si nemůžete být jisti, co vše z nich potkani slyší a jak tím trpí. Chudák zvíře, které sdílí pokoj s člověkem, který si pouští tucání na nejvyšší obrátky.