Úklid klece


Podestýlku v domečku měňte dle potřeby asi jednou za 3 dny. Podestýlku na dně také dle potřeby. Některé druhy umožňují měnit i jednou týdně nebo později. Některé je třeba měnit častěji. Je-li pobobkováno a už to pěkně smrdí, je třeba to vyměnit :o).

Jednou za čas je dobré udělat generální úklid celé klece, terária nebo akvária. Interval čištění záleží na čistotě zvířat. Pokud sama bobkují jen v přízemí, Ve vaněje to o moc lehčí. Pokud ovšem dělají potřebu kdekoliv po všech patrech, je třeba přistoupit k čištění častěji.

Základem je odstrojit celý příbytek od všech bonusů, tj. houpaček, prolízaček apod. Vaši potkani budou zajímavou činností velice nadšeni a neustále se vám budou motat pod rukama. Vyoperujte hlavně domeček.

Celý příbytek přeneste do vany. V případě klece je to jednoduché, v případě terária - nemožné. Terárium je třeba vydrhnout ručně na místě. Nezbyde než namočit hadr a drhnout.

Klec ve vaně důkladně propláchněte horkou vodou. DrhnutíVšechny nepořádky (např. pod domečkem) odstraňte. Osvědčila se mi drátěnka. Z dřevěných ploch zaručeně sedře všechnu špínu. Ostatní plochy, nejsou-li víc znečištěny, stačí jen přetřít v proudu vody několikrát hadrem. Stejně tak opláchněte všechny mříže. Chcete-li, můžete použít slabý roztok octové vody.

S akváriem není mnoho problémů. Normálně octovým roztokem odrhněte všechny skleněné plochy.

Klec vytáhněte z vany Sušení a umístěte na ručník na místo, kde mohou patra proschnout. Ideální je v teplých měsících na balkón. V zimě k topení. Sem tam klec u topení pootočte, aby pražilo na všechny části.

Stejně učiňte s teráriem. Akvárium stačí jen vytřít do sucha.

Jakmile patra proschnou, nebo relativně proschnou, můžete znovu nainstalovat všechny hračky a domečky. Využijte tuto činnost i k obměně příbytku potkana. Rád bude v relativně novém prostoru, alespoň se nebude nudit, nového není nikdy dost. Jako poslední nastěhujte potkana do "nového" domečku.