Cessna 172     Cessna Citation Jet 

Cessna Citation Jet

Cessna CitationJet / CJ série (model 525) jsou američtí proudové silové světelné firemních letadel, postavené podle Cessna Aircraft Company ve Wichitě v Kansasu . Citace značka business jetů zahrnuje celkem sedm různých "skupin" svých letadel. Model 525 CitationJet byl základem pro jeden z těchto rodin, které zahrnuje CJ , CJ1 , CJ1 + , CJ2 , CJ2 + , CJ3 a CJ4 modely.

Vývoj

Původní model 525 CitationJet byl vyvinut jako náhrada za Citation a Citation I, byl zahájen v roce 1989. v podstatě zcela nový letoun se CitationJet používá upravenou verzi přední části trupu citační, ale s novým nadkritického laminárním prouděním křídlo a nový T-tail nakonfigurován tailplane. Je napájen dvěma Williams FJ44 turbofans, a nabízí EFIS letecké a certifikaci jedním pilotem. V CitationJet je Trup je 11 palců (27 cm) kratší než Citace já, ale má sníženou uličkou pro větší výšku v kabině. První let tohoto CitationJet byl dne 29. dubna 1991, s jeho první dodávce 30. března 1993.

Cessna Citation CJ1 (také Model 525) byl vyvinut jako vylepšená verze původního CitationJet. CJ1 zlepšil na CitationJet přidáním více-moderní EFIS avioniky sadu a mírné zvýšení maximální vzletové hmotnosti. CJ1 byl nahrazen CJ1 +, který má stejné draku, ale má navíc aktualizovaný avioniky balíček a systému FADEC, aby motory, které mají být řízen počítačem, spíše než mechanické ovládací prvky. GE Honda HF120 motor je nabízen jako dodatečné vybavení na CJ1.

Cessna Citation M2 byl zahájen v září 2011 jako nový lehký business jet. M2 je založen na CJ1 variantě pak out-of-produkce a obsahuje nový vzhled kabiny a efektivnější verzi motoru Williams FJ44. M2 poprvé vzlétl dne 9. března 2012. M2 může stát kolem US $ 2-3 za námořní míli provozovat, zatímco G650 a podobně, se mohou stát $ 5-6.

Cessna Citation CJ2 (model 525A) je 5-noha prodloužení úsek na Cessna Citation CJ1 (model 525) prvního vydaného v roce 2000. 525A přichází ve dvou formách, originál CJ2 a novější CJ2 +, který byl aktualizován avionika , vyšší výkon a FADEC kontroly. CJ2 + byl nejprve dodán v dubnu 2006 a byl ven výroby v důsledku nízké poptávky v lednu 2016.

Cessna Citation CJ3 (Model 525B) je součástí Citation obchodní tryskové rodiny. Jedná se o rozšíření úsek CJ2 , který, podle pořadí, byl úsek CJ1 . Letoun byl odhalen v září 2002 na National Business Aviation Association (NBAA) konvence. Trvalo to jeho první a druhý let ještě téhož dne 17. dubna 2003. Bylo FAA certifikován v říjnu 2004 a dodávka CJ3 začala v prosinci téhož roku.

V CJ3 kabiny je standardně dodáván s šesti klubových sedadel v konfiguraci s centrem ve stylu, ačkoli to je možné přizpůsobit podle požadavků majitele. Kokpit byl původně určen pro jednopilotní provoz, ale může pojmout až dva členy posádky. Jeho letová paluba je složen z Rockwell Collins state-of-the-art systémem avioniky . Má externí přístup zavazadla pro větší pohodlí. K dispozici je také kabina zavazadlový prostor, který je přístupný za letu. Je také vybaven koncové-link tříkolka podvozek.

Cessna Citation CJ4 (model 525C) je součástí Citation obchodní tryskové rodiny. Jedná se o rozšíření úsek CJ3 , přidávat další dvě nohy na CJ3 kabiny. CJ4 také zavádí jinou konstrukci křídla než předchozí modely. To půjčuje mírně šípovým křídlem z Citation Sovereign . CJ4 byl představen v roce 2006. První CJ4 business jet odlepila od McConnell AFB v Wichitě, Kansas, v pondělí 5. května 2008, s prvními dodávkami rozběhu v roce 2010.

V roce 2011 Federal Aviation Administration dočasně zakotvený CJ4 a vydal příkaz k zachování letové způsobilosti, protože bateriových požárech v Lithium-Ion originálního vybavení:
Jsme přijetí směrnice nového osvědčení letové způsobilosti (AD) u některých Cessna Aircraft Company (Cessna) Model 525C letadel. Toto nouzové AD byl dříve zaslány všem známým vlastníkům amerických a provozovatelů těchto letadel. To AD vyžaduje nahrazení některých lithium-iontové akumulátory instalovány jako hlavní palubní baterie buď s Ni-Cad nebo olověných baterií. Tato reklama byla vyvolána hlášení o požáru baterie, která vyústila poté, co bez proudu pozemní pohonná jednotka byla připojena k jednomu z postižených letouny vybavené lithium-iontová baterie jako hlavní palubní baterie. Jsme vydání tohoto AD k odstranění nebezpečného stavu na tyto produkty.

Design

CitationJet je low-křídlo samonosný jednoplošník se zatahovacím tříkolovým podvozkem, přetlakovou kabinou, s T-ocas , a je poháněn dvěma Williams FJ44 proudové motory, které jsou pylon namontovaný na zadní části trupu.

(špatný překlad z Aj)